close
تبلیغات در اینترنت
صبر در مرگ عزیزان
کمی طاقت داشته باشید...

وادی ایمن

جایی برای احیای دل ها

امروز شنبه 29 دی 1397 روز خوبی داشته باشید.

مکان تبلیغات شما
آخرین ارسالی های انجمن
درخواست مطلبمــــطالب درخـــواستی خودر را از طریق لینک زیر به گوش ما برسانید .
خبر نامه با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار مطالب و سایت ما با خبر شوید .
صبر در مرگ عزیزان
صبر در مرگ عزیزان

-اولا  توضیح داده می شود  که صبر بر چند نوع است.

-ثانیا راهکارهایی عملی برای کاهش درد فراغ عزیزان بیان می شود.

-در انتها نیز دو داستان کوتاه از شرح صابران واقعی در مواجه با عزیزان , برای تشویق به صبر و ذکر اهمیت آن بیان می شود.

صبر چند نوع است؟

صبر بر سه نوع است:1.صبر عوام 2.صبر پرهیزکاران 3. صبر عرفا.

1- صبر عوام عبارت است از خويشتن دارى و اظهار ثبات و بيدارى نمودن ظاهرى يعنى شخص عامى در برابر مصائب و مشكلات خود را ظاهرا صابر نشان مى‏دهد ولى قلبا مضطرب و ناراحت است تا حالتش نزد خردمندان و عموم مردم پسنديده باشد، و مورد سرزنش آنها قرار نگيرد. يعلمون ظاهرا من الحيوة الدنيا و هم عن الاخره هم غافلون : يعنى اكثر مردم تنها به ظواهر و نمودهائى از زندگى دنيا آگاهى دارند. و از آخرت يعنى جهان ماوراء نمودها و پديدها بى خبر و ناآگاهند.

 

2- نوع دوم صبر زاهدان و عابدان و اهل تقوى و صاحبان حكمت است و اينها براى اميد ثواب آخرت صبر مى‏كنند:انما يوفى الصابرون اجرهم بغير حساب :يعنى خداوند صابران را به حد كامل و بدون حساب پاداش خواهد داد.

 

3 - نوع سوم صبر عارفان است اينها نه تنها در برابر سختيها ناراحت نمى‏شوند و نه به خاطر نائل شدن به ثواب آخرت مشكلات را تحمل مى‏كنند بلكه آنان از مصائب و مشكلات لذت مى‏برند و بلاها را نوعى موهبت خاص الهى قلمداد مى‏كنند و آن را دليل بر عنايت و توجه خاص خدا مى‏دانند.و بشر الصابرين الذين اذا صابتهم مصيبة قالوا انا الله و انا اليه راجعون اولئك عليهم صلوات من ربهم و رحمة و اولئك هم المهتدون :و بشارت بده به استقامت كنندگان. آنها كه هنگامى مصيبتى به آنها برسد مى‏گويند ما از آن خدا هستيم و به سوى او باز مى‏گرديم. اينها همانها هستند كه الطاف خدا شامل حال آنان شده و آنها هدايت يافتگانند.

 

چگونه در غم از دست دادن عزیزان , صبور باشیم؟

1-بدانیم که اگر مرگ بهترین چیزها نبود خداوند پیغمبر خود را نمی میراند و ابلیس را زنده نمی گذاشت.

 

2- مشیت الهی بر این است که این دنیای محدود, مکان زندگی جاویدان نیست. بلکه خداوند همه را در مکان نامتناهی دیگر جمع خواهد کرد.پس باید امیدوار باشیم که در آن مکان نامتنهای بتوانیم همنشین دائمی عزیزانمان باشیم.

 

3-اگر شخص فوت شده اهل بهشت باشد مرگ به حالش ضرر ندارد که نافع هم هست و اینگونه از غم های دنیا خلاص می شود و این خودخواهانه است که راضی به سرور آن عزیز نباشیم و خداوند در تفضل و مهربانی به او , از ما سزاوارتر است.  اگر اهل نار باشد که زندگی به حالش فایده ندارد، چه بسا مرگش سبب کم شدن عذابش باشد.اگر واقعا طالب عزیزمان هستیم باید به جای جزع و شکایت از خداوند , اوقات مهم را غنیمت شمرده و برای میت , به ویژه شب اول قبرش ,هدایای معنوی بفرستیم.

 

4-از  قرآن و روایات پاداش بزرگ صابران را مطالعه کنیم .

چند روایت کوتاه از باب نمونه:

ترمدى به اسناد خود پيغمبر صلى الله عليه و آله روايت مى‏كند كه آن حضرت فرمود:هيچ بلائى در جان و فرزند و مال مر و زن مومن نازل نمى‏شود مگر اينكه خداى عزوجل را ملاقات مى‏كند در حالى كه هيچ گناهى بر او نباشد يعنى بلاء در جان و فرزند و مال باعث پاك شدن گناهان است.

از امام صادق عليه السلام روايت شده است كه فرمود:اگر مرد يك فرزند از پيش بفرستد بهتر است از هفتاد فرزندى كه بعد از خودش باقى بماند كه امام زمان عليه السلام را درك كنند.

 
 
حضرت خضر به حضرت موسى علیه السلام در مورد صبر:
 هر كس مقام و منزلت صبر را بشناسد، هرگز راضى نمى‏شود كه در مقدمات و موجبات صبر توقف و كوتاهى ورزد،و خود را آماده نسازد.

 

حکایاتی از صابران در سوگ عزیزان

1-از مسلم بن يسار نيز حكايت شده است كه گفت: من در بحرين وارد شدم و مهمان زنى شدم كه داراى فرزندان و غلام و مال زياد بود ولى حالتش را محزون ديدم و پس از مدت زيادى باز دو مرتبه به منزلش رفتم و هيچ يك فرزندان و غلامش را نديدم سپس اجازه ورود گرفتم زن اجازه داد و من وارد شدم و زن را با حالت بسيار خندان و مسرور ديدم گفتم چرا اين چنين به سر مى‏برى خبرى از غلام و فرزندان و اموالت نيست؟ زن گفت: همان موقع كه تو رفتى هر چه اموالى توسط دريا حمل و نقل كرديم غرق شد و هر چه معامله‏اى كرديم به ضرر منتهى شد تا اينكه به تدريج اموام و ثروتم از بين رفت و غلام هم نيز رفت و فرزندانم همه مردند. من به او گفتم: اى زن خدا تو را رحمت كند پس چگونه آن موقع كه مال و فرزندان و غلام داشتى محزون بودى ولى امروز كه تمام آنها از دستت رفت خوشحال هستى؟ زن گفت: بلى چون من در آن موقع كه در ناز و نعمت به سر مى‏بردم مى‏ترسيدم كه خدا حسناتم را در همين دنيا به من بدهد و چيزى در آخرت براى من ذخيره نكند از اين جهت محزون و نگران بودم اما وقتى كه مال و فرزندان و غلامم رفتند اميدوار شدم كه خداوند چيزى براى منت در نزد خودش ذخيره مى‏كند لذا از اين جهت خوشحال و مسرورم.

********

2-یكى از محترمين مى‏گويد من به اتفاق يكى از دوستانم به طرف بيابان سوزان حجاز مسافرت كرديم و راه گم كرديم و از سمت راست جاده حميه‏اى را از دور ديديم و ما به همان نشان رفتيم تا به خميه رسيديم و ديديم كه زين در درون خيمه نشسته است و سلام نموديم و آن زن جواب جواب سلام ما را داد و گفت شما كيستيد؟ گفتيم ما مسافريم و راه گم كرده‏ايم. زن گفت: شما صورتتان را از من برگردانيد تا من حق ضيافت شما را اداء كنم. ما صورتمان را از او برگردانديم و او براى ما پلاسى پهن نمود و گفت: روى اين پلاس بنشينيد تا فرزندم بيايد و از شما پذيرائى كند. موقع آمدن فرزندش نزديك شد و او چند بار از داخل خيمه پرده يك طرف را بالا زد و به بيابان نگاه كرد، ولى يك دفعه كه پرده را بالا زد ناراحت شد و گفت :شتر فرزندم مى‏آيد ولى ديگرى بر آن سوار راست، وقتى سوار نزديك خيمه رسيد بصداى بلند گفت: ام عقيل خدا در مورد فرزندت به تو اجر مرحمت كند زن پرسيد مگر فرزندم مرد؟ !!!جواب داد بلى در كنار چاه آب بود شترها به هم ريختند و او در چاه افتاد.

زن مصيبت زده خود را نگهداشت و گفت: تو فعلا بيا و از مهمانها پذيرائى كن سپس گوسفندى آورد و به او داد ذبح كرد، زن در حال مصيبت و داغدارى براى ما غذا تهيه كرد، پس از صرف غذا نزديك آمد و گفت: هيچ كدام از شما قرآن مى‏دانيد؟ گفتم بلى. زن گفت: براى تسلاى خاطر من در مصيبت فرزندم چند آيه بخوان و من گفتم خداوند مى‏فرمايد: و بشر الصابراين الذين اذا صابتهم مصيبة قالوا انالله و انا اليه راجعون اولئك عليهم صلوات من ربهم و رحمة و اولئك هم المهتدون. يعنى پيغمبرم به صابرين بشارت بده.
آنها كه هنگام مصيبتى به آنها برسد مى‏گويند ما از آن خدا هستيم و بسوى او باز مى‏گرديم. اينها همانها هستند كه الطاف و رحمت خدا شامل حال آنان شده و آنها هستند هدايت يافتگان. زن باهيجان شديرى گفت: تو را به خدا قسم اينكه خواندى قرآن بود؟ گفتم: بلى و الله از قرآن است. زن گفت: درود بر شما و از جاى برخاست، چند ركعت خواند سپس گفت: اللهم انى فعلت ما امرتنى به فانجزلى ما وعدتنى به يعنى خدايا من امر تو را اطاعت كردم و در مرگ فرزندم صبر مى‏كنم، تو نيز درباره من به وعده خود وفا كن، و گفت اگر بنا باشد كسى براى ديگرى بماند لازم بود پيغمبر صلى الله عليه و آله براى امت بماند و از دنيا رحلت نفرمايد. وقتى ما از خيمه آن زن بيرون آمديم گفتم: من هرگز زنى از اين كامل‏تر نديدم كه خدايش را به اكمل صفات جمال و جلال ياد كرده است. چون اين به طور يقين دانست كه مرگ را نمى‏شود دفع كرد و از دستش رها شد و گريخت و نيز يقين مى‏دانست كه جزع و بيتابى نيز در مرگ فرزند فائده‏اى ندارد و گريه هم ميت را بر نمى‏گرداند. لذا خودش را به صبر جميل آراسته نمود و مصيبت مرگ فرزندش را به حساب خدا گذاشت كه ذخيره نافعى براى روز فقر و نيازمندى‏اش يعنى روز قيامت باشد.
منابع:
قرآن کریم
http://ghadeer.org/
هزار و یک نکته/نکته 976/ص795

برچسب ها : سوگ , صبر , مرگ عزیزان , درد فراغ , صبور باشیم ,

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
 • پیشنهادی
 • پربازدید
 • جدید
 • نظرات

درباره سایت


سلام و عرض احترام. هدف از ثبت این وبلاگ(با موضوع مرگ و قیامت)، ذخیره اخروی و استفاבه معنوی و ماבے و نیز اهمیت طرح کرבלּ مبحث مرگ و تاثیر مطلوب یاב آלּ بر روے زندگے است. ضمنا کپے از مطالب نیز بلامانع است. و مایل به تباבل لینک با سایت هاے ارزشے هستم. یه خواهش و این که ما رو از בعاے خیرتوלּفراموش نکنید. ************ چنین نیست (که انساלּ میپندارב! او ایماלּ نمیآورב) تا موقعے که جاלּ به گلوگاهش رسد، و گفته شوב: «آیا کسے هست که (این بیمار را از مرگ) نجات בهد؟!» و به جدائے از בنیا یقین پیدا کند، و ساق پاها (از سختے جانداבלּ) به هم بپیچد! (آرے) בر آלּ روز مسیر همه بسوے (בاבگاه) پرورבگارت خواهد بوב! ./ 【سـورۀ قیـامـﭟ】************ ---حضرت امیر المومنین علی علیه السلام فرموند:دو چیز را هرگز فراموش نکن.خدا را/مرگ را.------

آمار سایت

 • کل مطالب : 143
 • کل نظرات : 92
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 11
 • بازدید امروز :79
 • باردید دیروز : 26
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 208
 • بازدید ماه : 557
 • بازدید سال : 557
 • بازدید کلی : 290,165
 • آرشیو

  لینک دوستان

  جستجو


  کدهای اختصاصی

  قرآن آنلاین

  صفحه خانگی کردن وبلاگ

  برای پخش موزیک وبلاگ, play کنید

  عضویت سریع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد